ZIELONA FLAGA

Szkolni Koordynatorzy- Bożena Dziedzic, Anna Skawińska

rok szkolny 2016/2017

 

plan działań 16/17

               

dekalog zdrowia

 

elektrośmieci

 

 

rok szkolny 2015/2016

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi po raz trzeci „w naszych rękach”.

   Nasze ubiegłoroczne działania ekologiczne i prozdrowotne zaowocowały uzyskaniem tego prestiżowego certyfikatu. Przypomnijmy, że wśród ubiegłorocznych działań były dni promujące zdrowe owoce, Dzień Zdrowej Żywności, całoroczna zbiórka surowców wtórnych , udział  w konkursach gminnych i ogólnopolskich, szkolne debaty, sprzątanie świata, segregacja odpadów  w szkole, warsztaty ekologiczne itp. Mimo, że ten dokument ekologiczny uzyskaliśmy już na trzy lata, to nie znaczy, że zamierzamy zrezygnować z działań  promujących zdrowie i ekologiczny styl życia. Już zaplanowaliśmy, na bieżący rok szkolny,  szereg przedsięwzięć, które będą realizowane przy dużym zaangażowaniu  uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz oczywiście rodziców.

   Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zapraszamy do udziału w tegorocznych pracach.

 

plan działania 2015/16

 

 

 

rok szkolny 2014/2015

 

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi po raz drugi „w naszych rękach”.

 Ponownie odebraliśmy Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny – Zielona flaga.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracji zaangażowanym w prace ekologiczne. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się systematycznie zbierać surowce wtórne, poszerzać wiedzę ekologiczną i prozdrowotną, kształtować pozytywne nawyki oraz dobrze się bawić. 

plan działania 2014/15

 

                  

            

Działania podjęte w ramach Zielonej Flagi 2014/2015

 

 

 Śmieciowy problem

 

 

 30 marca 2015r spotkanie koła przyrodniczego i członków Komitetu Zielonej Flagi uświetniła Pani Dominika Szutenbach z wydziału inwestycji Urzędu Miasta.

Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat śmieci produkowanych przez mieszkańców miasta i gminy. Dowiedzieliśmy się dlaczego i jak należy je segregować , gdzie one dalej trafiają i jaki jest stan świadomości ekologicznej społeczeństwa. Ważnym wnioskiem było stwierdzenie, że jeszcze potrzeba sporo czasu, abyśmy wszyscy przyzwyczaili się do rozdzielania odpadów, że warto o tym często mówić i przypominać oraz, że duże znaczenie ma edukacja dzieci od najmłodszych lat.

Dziękujemy Pani Dominice Szutenbach, że zechciała do nas przyjść i porozmawiać o „śmieciowym problemie”.

Wszystkim dzieciom i rodzicom przypominamy, że w naszej gminie segreguje się śmieci i ze warto to robić dla siebie i przyszłych pokoleń.

 

 

Zwiedzamy sklep ze zdrową żywnością i suplementami diety

 

   16.02. 2015r. członkowie Komitetu Lokalnego Zielonej Flagi, wraz z koordynatorem, odwiedzili lokalny sklep ze zdrową żywnością.   Pani sprzedająca zaprezentowała nam asortyment, zwracając uwagę na produkty lokalne, pozbawione konserwantów, zdrowe i szczególnie modne. Pokazała  nam produkty bezglutenowe i przeznaczone dla cukrzyków. Dziewczynki pytały skąd pochodzi towar, czy ma znaki ekologiczne, jakie towary najchętniej są kupowane przez Aleksandrowian. Z dużym zainteresowaniem klubowicze słuchali informacji o owocach goi, czystku, zielonej kawie, soli himalajskiej czy  mące z ciecierzycy. Z rozmowy wynikało, że  sklep jest ludności potrzebny i chętnie odwiedzany. My natomiast   poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat  zdrowej żywności.

 

 

 

MAMY NOWE POMOCE

 

Komitet Lokalny „Zielonej flagi” ma przyjemność poinformować, że za zbiórkę ZSEE w roku szkolnym 2013/2014 uzyskaliśmy 2123 punkty,

 za które mogliśmy wybrać pomoce naukowe

                                                                        Pompowany model serca

                                                                        Rozmnażanie – tablice naukowe

                                                                        Preparaty zoologiczne

                                                                        Budowa człowieka – zestaw magnetyczny

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i osobom z lokalnego środowiska za zaangażowanie w ochronę naszego środowiska.

Koordynatorki ZF – B. Dziedzic i A. Skawińska

 

KODEKS EKOLOGA

 W październiku Komitet Lokalny, po konsultacji z kolegami i koleżankami z klas, przygotował na spotkaniu koła przyrodniczego Kodeks Ekologa. Wykonaliśmy cztery wersje graficzne naszych kodeksów, gdyż chcemy, aby ozdabiały naszą szkołę i każdy uczeń mógł sobie przypominać zasady postępowania zgodnie ze zrównoważonym rozwojem.

 

  „Pomóżmy dzikim zwierzętom przetrwać zimę”

W b.r. szkolnym nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w akcji „Pomóżmy dzikim zwierzętom przetrwać zimę” organizowanej przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych.  We wrześniu i październiku zbieraliśmy żołędzie  i kasztany, które posłużą do dokarmiania zwierząt leśnych w czasie zimy. Zebrane owoce zostaną przekazane Kołu Łowieckiemu Nr 24 „Leśnik” w Łodzi. W tym roku zbiory przerosły nasze oczekiwania. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem                                                             i determinacją w dostarczeniu owoców leśnych. W akcji uczestniczyła bardzo duża grupa osób, za co serdecznie dziękujemy zarówno uczniom jak i rodzicom. Szczególne słowa podziękowania należą się p. Dorocie Szymczak, która zapewniła transport zbiorów do PM Nr 208 w Łodzi.

 Jak długo rozkładają się odpady?

 Każdy człowiek produkuje około 250 kg śmieci rocznie!!! Odpady komunalne „pozostawione samemu sobie” ulegają naturalnej biodegradacji. Jednak proces ten trwa nawet kilka tysięcy lat. O konieczności segregowania śmieci przekonywała nas wystawa, informująca o tym, jak długo rozkładają się niektóre wyrzucane przedmioty.

Każdy z nas powinien być ekoLOGICZNY!

 

 NASZ SZKOLNY SKLEPIK                     

    

 W tym roku szkolnym znaczącej zmianie ulega asortyment naszego sklepiku. Udało nam się wyeliminować niezdrowe żelki, gumy i cukierki, natomiast pojawiły się jabłka, kanapki i zdrowe zbożowe wafelki. Mamy nadzieję, że nowe produkty będą się cieszyły zainteresowaniem dzieci.

Komitet Lokalny Zielonej flagi monitoruje zachodzące w sprzedaży zmiany.

 

Wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Źródła”

   26.09.2014 roku klasa VIa , w ramach działań Zielonej Flagi, uczestniczyła w warsztatach ekologicznych związanych z odpowiedzialnym dokonywaniu zakupów, aby ograniczać ilość odpadów  i zdrowo się odżywiać. Podczas zajęć uczniowie szukali najlepszych rozwiązań związanych z pozyskiwaniem towarów oraz uczyli się rozpoznawać znaki ekologiczne pozwalające wybierać najlepsze dla nas produkty.

Zajęcia się dzieciom bardzo podobały i pozwoliły zdobyć nową widzę i umiejętności.

 

W bieżącym roku szkolnym od początku zabraliśmy się do pracy, dzięki czemu przeprowadziliśmy już wiele działań takich jak:

 • Powołanie nowego Komitetu Lokalnego

 • Przygotowanie Kodeksu Ekologa

 • Wybranie na bieżący rok szkolny tematów przewodnich

 • Opracowanie planu pracy Komitetu Lokalnego

 •  Przeprowadzenie akcji Sprzątanie Świata

 •   Wdrożenie programu –Owoce w szkole

 • Wznowienie zbiórki surowców wtórnych

 • Włączenie się do zbiórki kasztanów i żołędzi

 • Zorganizowanie Szkolnego Dnia Śliwki

 • Przygotowanie wystawy zapoznającej uczniów z informacjami o tym ile lat się rozkładają wyrzucane przez nas produkty

 • Nawiązanie współpracy z Gminą, Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „ Źródła”, odbiorcami surowców wtórnych

 

  To dopiero początek naszych przedsięwzięć, z których notatki znajdują się w zakładce Zielona Flaga oraz w aktualnościach szkoły. Na bieżąco będziemy informować o tym co zrobiliśmy i jakie skutki przynoszą nasze przedsięwzięcia.

 

rok szkolny 2013/2014

 

ZOBACZ ---AUDYT KOŃCOWY PROJEKTU

Globalne śniadanie

    14 kwietnia członkowie Komitetu Lokalnego starającego się o Międzynarodowy Certyfikat :„ Zielona flaga”, odbyli w ramach edukacji ekologicznej i zgodnie z obszarami działań, wycieczkę do  Centrum Edukacji Ekologicznej Źródła.  Na zajęciach warsztatowych uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się skąd pochodzą produkty spożywane przez nas podczas codziennych posiłków i jakie są koszty ich sprowadzenia do kraju. Uczyli się negocjować wielkość zysków otrzymywanych ze sprowadzania i sprzedaży produktów spożywczych.            

 

Drzwi otwarte - działania w ramach Zielonej Flagi


20 lutego w nasze placówce odbyło się, jak co roku spotkanie z przyszłymi uczniami .
Podczas tej uroczystości przygotowałyśmy wystawę projektów wykonanych przez uczniów klas II zgodnie z inicjatywa konkursu - „ Coś z niczego”.
Byliśmy zaskoczeni jak dużo pomysłów mają dzieci i ich rodzice na podarowanie drugiego życia odpadom i niepotrzebnym przedmiotom.
Po długiej dyskusji, niezależne jury składające się z nauczycieli naszej szkoły zadecydowało, że na łódzki konkurs pojadą: torba uszyta ze starych spodni, śnieżna kula z opakowania po lekach oraz plastikowe kwiaty z kolorowych butelek.
Byłyśmy bardzo mile zaskoczone pomysłowością naszych dzieci i współpracą z rodzicami.
 

Poznajemy piramidy zdrowego żywienia


W pierwszym półroczu uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców przygotowali plakaty przedstawiające piramidy zdrowego żywienia. Na lekcjach zostały one omówione, aby dzieci wiedziały, jakich produktów powinniśmy spożywać najwięcej, a jakich najmniej. Największe zdziwienie było, gdy się okazało, że w podstawie piramidy jest ruch i aktywność fizyczna. Powstałe prace będą zdobiły klasowe tablice ogłoszeń cały rok , aby skutecznie się z nimi zapoznać i dobrze zapadły w pamięci.


     
 

Oszczędzamy energię


Pod klasowymi wyłącznikami pojawiły się prace dzieci przypominające o wyłączaniu światła, gdy wychodzimy z klasy. Mamy nadzieję, że pomysłowo wykonane „przypominacze” skutecznie wpłyną na oszczędzanie energii.
 

     

W ramach propagowania zdrowego odżywiania cała społeczność szkolna zbierała zdjęcia i rysunki przedstawiające żywność. Przedstawiciele Komitetu Lokalnego przygotowali z tych materiałów piramidę zdrowego żywienia i postery przedstawiające produkty które powinniśmy jeść oraz te, których należy unikać. Powstałe prace wyeksponowane zostały na terenie szkolnej stołówki.

ZDJĘCIA

Jak dbam o zdrowie mojego dziecka?

Podczas listopadowego spotkania z rodzicami, Szkolny Komitet Lokalny poprosił rodziców o wypełnienie ankiety na temat : Jak dbam o zdrowie mojego dziecka” .
Sonda ta zawierała pytania dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Wzięło w niej udział 158 rodziców, którzy stwierdzili, iż dbają o zdrowe odżywianie swojego dziecka, ale nie zawsze przygotowują na drugie śniadanie owoce i nie są raczej wzorem do naśladowania w aktywnym spędzaniu czasu wolnego.
Wśród preferowanych form, rodzinnej aktywności fizycznej, pojawiły się w kolejności: spacery, jazda na rowerze, pływanie i gra w piłkę.
Opiekunowie dosyć zgodnie stwierdzili, że rzadko pozwalają na tak zwane niezdrowe jedzenie. W grupie , niepożądanych produktów najczęściej wymieniane były : pizza, frytki, chipsy, coca-cola, żelki, hot-dogi, hamburgery i cheeseburgery.
W związku z wynikami ankiety Komitet Lokalny przeprowadził wśród uczniów klas IV-VI wywiad na temat : „ Co rodzice powinni zrobić aby bardziej dbać o zdrowie swoich dzieci”. Wzięło w nim udział około 30 uczniów, którzy uważają, że najważniejsze jest aby rodzice dawali im dobry przykład, aby dbali o uprawianie sportu i spożywanie na drugie śniadanie owoców. Rodzice powinni także zwrócić uwagę na to co dzieci jedzą , czy noszą ciepłe ubrania i systematycznie , profilaktycznie odwiedzać lekarzy.

Mamy nadzieję, że te działania przyniosą zmiany w codziennym funkcjonowaniu całych rodzin – Komitet Lokalny.
 

SZKOLNY KODEKS EKOLOGA

1. Jeśli nie chcesz mieć w naturze wroga, stosuj się do tego kodeksu ekologa.
2. Nie marnuj wody, bo narobisz dużej szkody!
3. Warto w ekologię się włączać i gdy światło niepotrzebne – wyłączać.
4. Pamiętajcie wszystkie dzieci – segregujcie z nami śmieci!
5. Tego punktu nie należy omijać, a kanapki w papier zawijać.
6. Nie rób szkody – pij dużo wody
7. Jeździj rowerem, by stać sie przyrody przyjacielem.
8. Nie marnuj papieru – chroń drzewa przyjacielu!
9. A teraz moi mili – zachęcajcie innych, by EKO byli!

Wiktoria Zarzycka VIc
Ewa Sowińska VIc
 

 

Wnioski z przeprowadzonego audytu

  Po przeprowadzonym audycie początkowym zwrócimy uwagę, aby nowe oświetlenie było w oprawach rastrowych, postaramy się, by w szkole prowadzona była segregacja odpadów, zadbamy, aby papier jednostronnie drukowany był ponownie wykorzystany, zwrócimy uwagę, by wymieniane w łazienkach baterie posiadały zamontowane perlatory, odbędą się w szkole pogadanki na temat racjonalnego używania ręczników papierowych oraz lekcje i apel o prawidłowej segregacji surowców wtórnych, przygotujemy w szkole informacje o konieczności gaszenia zbędnego światła na korytarzach i w klasach, podejmiemy współpracę z pracownikami szkoły dotyczącą wietrzenia korytarzy szkolnych, przeprowadzimy działania, które określą czy nasze obiady są smaczne i zdrowe, poprosimy o udostępnienie uczniom dystrybutora z wodą, zachęcimy uczniów do przyjeżdżania do szkoły rowerami, będziemy monitorować produkty sprzedawane w sklepiku, włączymy się w programy promujące aktywność ruchową, zadbamy o czystość terenu przyszkolnego.

audyt początkowy

 

 

 

W bieżącym roku szkolnym po raz drugi staramy się o Międzynarodowy Certyfikat - Zielona Flaga.
Działania rozpoczęliśmy od przygotowania harmonogramu prac, w którym przewidzieliśmy: wybór dwóch tematów przewodnich - ZDROWE ODŻYWIANIE I ENERGIA

 • współpracę z Siecią Szkół Promujących Zdrowie, placówkami edukacyjnymi Aleksandrowa Łódzkiego, Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej - Źródła, Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Zgierzu, mediami, instytucjami zajmującymi się odbiorem surowców wtórnych, rodzicami, środowiskiem lokalnym itp.

 • ułożenie Kodeksu Ekologa

 • informowanie poprzez stronę internetową szkoły i tablicę ogłoszeń o naszych działaniach

 • przeprowadzenie szeregu akcji i projektów np. ankieta dla rodziców dotycząca zdrowego odżywiania dzieci, analiza jadłospisu szkolnych obiadów, preferowanie zdrowych przekąsek ze szkolnego sklepiku, obchody Światowego Dnia Wody, Dnia Niezapominajki, Tygodnia Sportu, projekt-"zboża zjadamy- energię z nich mamy",

 •  przygotowanie w klasach i na stołówce piramid zdrowego odżywiania się, poznawanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, preferowanie wykorzystania w szkole materiałów papierniczych pochodzących z makulatury, analiza znaczenia Torfowiska Rąbień itp.

 • całoroczną zbiórkę surowców wtórnych - makulatura, baterie, ZSEE

Szkolni Koordynatorzy- Bożena Dziedzic, Anna Skawińska

 

MAMY ZIELONĄ FLAGĘ!

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły starali się o uzyskanie międzynarodowego certyfikatu - " Zielona Flaga". Jest to tytuł nadawany na całym świecie w ramach programu - Eco-School. Dzięki licznym przedsięwzięciom podnoszona jest świadomość ekologiczna młodzieży poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii, surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu.

Z ogromną przyjemnością informujemy,
iż certyfikat został nam przyznany.

Jest to duża satysfakcja i ogromne wyróżnienie uzyskane dzięki aktywnej pracy uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.

Mamy nadzieję, że ten rok także będzie obfitował w liczne przedsięwzięcia ekologiczne w szkole i środowisku.

Szkolny Komitet Zielonej Flagi
 

 

 

rok szkolny 2012/2013

 

 

 

 

Opiekun projektu – Anna Skawińska

Od II semestru roku szkolnego 2012/2013 staramy się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi w ramach programu : „ Szkoły dla Ekorozwoju”.


 

23 maja 2013 roku członkowie koła przyrodniczego ( Komitet Lokalny starający się o certyfikat Zielonej Flagi) postanowili zachęcić okolicznych mieszkańców do zbierania ZSEE . W tym celu przygotowaliśmy ulotki informujące o zbiórce ZSEE w naszej szkole- SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim, która odbędzie się 1 czerwca 2013 roku podczas szkolnego Pikniku. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach dzieci bardzo chętnie znajdowały tablice informacyjne, na których przyklejały ulotki i dodatkowo zatrzymywały spacerujących mieszkańców informując ich o naszej akcji. Mamy nadzieję, że zbiórka okaże się "owocna".

 

W licznych, zaplanowanych przedsięwzięć ekologicznych jest zbiórka elektrośmieci oraz propagowanie działań związanych z piciem wody, oszczędzaniem wody i racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi. Do tej pory wybraliśmy już komitet roboczy , ustaliliśmy zakres działań, przygotowaliśmy kodeks ekologiczny, propagujemy picie wody mineralnej , jako źródła zdrowia.


Zwracamy się z prośbą do rodziców i innych mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego o wsparcie naszych działań, poprzez przynoszenie do szkoły zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Już w ubiegłym semestrze dzięki wspólnemu zainteresowaniu rodziców i dzieci udało się oddać 1525 kg elektrośmieci.

Apelujemy także do rodziców, aby zaopatrywali swoje dzieci w wodę mineralną zamiast w napoje gazowane.


O przeprowadzonych , w ramach projektu, działaniach będziemy na bieżąco informować.

 ZOBACZ PLAKAT

 

 

 WARSZTATY EKOLOGICZNE


10 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klasy III i koła przyrodniczego. Zajęcia przeprowadzone zostały przez przedstawicielkę Ośrodek Edukacji Ekologicznej, a tematem była WODA. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w lekcji , dowiedzieli się ciekawych rzeczy o tym jak ważna jest ta  substancja w naszym życiu i jak nie potrafimy prawidłowo nią gospodarować . Mamy nadzieję, że spotkania pozwoliło zastanowić się nad przyszłością wody na naszej planecie, aby nigdy nikomu jej nie zabrakło.
Szkolne organizatorki warsztatów- Anna Skawińska, Anna Badura


 

W pierwszym półroczu 2012/2013  w naszej szkole były prowadzone następujące działania

ekologiczne i prozdrowotne.


 1. 17 września 2012 uczniowie klas I – VI wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku sprzątaliśmy ulice sąsiadujące z nasza szkołą.


2. W październiku z okazji Dni Ochrony Przyrody został zorganizowany konkurs plastyczny „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką, oprócz tego musieli znaleźć informacje na temat danej rośliny lub zwierzęcia. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Można je było oglądać na wystawie

 

3. W szkole trwa akcja zbierania makulatury. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Makulowe  Dzieci” – październik, listopad. Zebrano ponad 6 ton makulatury. Najwięcej zebrały klasy: III a – 857 kg, II c – 827 kg, V c – 621 kg. Uczniowie z klas I – VI, którzy przynieśli najwięcej makulatury wzięli udział w wycieczkach:
Klasy I – Semafor, klasy II –Muzeum Fabryki, klasy III – Muzeum
Kinematografii, klasy IV – VI – Muzeum Miasta Łodzi.

 

4. Bierzemy udział w akcji zbierania ZSEE. Można dostarczać stare lodówki, telewizory, radia, odtwarzacze itp. oraz zużyte baterie.

 

5. Z okazji Dnia bez Opakowań Foliowych ( 23 stycznia ) uczniowie klasy VI c oraz III a wykonali plakaty informujące o szkodliwym wpływie opakowań foliowych na nasze środowisko.
 

   Akcjami kierowały panie: H. Koralewska i A. Badura.

 

W roku szkolnym 2010/2011 w naszej szkole planuje się szereg działań prozdrowotnych i ekologicznych.

Wzorem ubiegłych lat odbywać się będzie zbiórka surowców wtórnych. Działa koło ekologiczne kształtujące odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Pielęgniarka szkolna dba m.in. o bilanse zdrowia, szczepienia i fluoryzację zębów.

Prowadzona będzie akcja "Owoce w szkole", "owocowa przerwa", które propagują prawidłowe nawyki żywieniowe. Przestrzeganiu zdrowym normom w odżywianiu sprzyja także ogólnopolski program "Pięć razy dziennie owoce i warzywa", do którego szkoła zgłosiła swój akces. "Zdrowa kanapka" to konkurs przewidziany dla klas I-III mający na celu wdrażanie d prawidłowego odżywiania. W celu uświadomienia szkodliwości hałasu proponowany jest konkurs "Hałas- wróg czy przyjaciel?". Aby wspierać przeciwdziałanie wadom postawy przewidziana jest akcja "Trzymaj formę". Uświadomienie uczniom szkodliwości używek i uzależnień odbywa się m.in. w czasie koncertu "Zagrożenia i nałogi- co pomaga, a co szkodzi".

Mamy nadzieję, że działania sprzyjać będą podnoszeniu świadomości ekologicznej i zdrowotnej wśród uczniów naszej szkoły.

 

notatka- Anna Papka