INNY, NIE ZNACZY GORSZY

Dzień  21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa zwany Dniem Kolorowej Skarpetki.

Z tej okazji gościliśmy w klasie IIIa, mamę Filipa, panią Katarzynę Marczak, która na co dzień pracuje z dziećmi  niepełnosprawnymi w szkole specjalnej. Pani Kasia przygotowała prezentację wyjaśniającą w przystępny sposób  przyczyny i objawy zespołu Downa. Opowiadała też o swoich podopiecznych, którzy odznaczają się większą wrażliwością i bogactwem emocjonalnym. Dowiedzieliśmy się, że dzieci te są bardziej skłonne dostrzegać dobro otaczającego świata i mają zawsze uśmiechnięte buzie, co pokazały zdjęcia na prezentacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali , zadając jeszcze wiele pytań naszemu gościowi. To była bardzo ciekawa lekcja tolerancji i empatii.

Szanujmy i traktujmy innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

Jeśli śmiejesz się z odmiennego dziecka,

ono będzie śmiać się razem z Tobą ,

ponieważ jego niewinność