LEKTURKI SPOD CHMURKI

Uczniowie klasy 2 b ukończyli II moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Wybraliśmy lekturę „Zaczarowana Zagroda”. Wykonaliśmy prace plastyczne, przygotowaliśmy wystawę na temat czytanej lektury oraz plakaty zachęcające do jej przeczytania. Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, aby ochronić środowisko.

Uczniowie klasy II a zrealizowali zadania I modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Czytam z klasą . Lekturki spod chmurki.”
•    Wspólnie przeczytaliśmy pierwszy rozdział lektury D. Parlak "Kapelusz Pani Wrony". Zachęceni uczniowie dalej samodzielnie kontynuowali czytanie książki, która bardzo się dzieciom podobała i przyniosła wiele refleksji dotyczących ważnych wartości związanych z tolerancją i empatią, pokonywaniem własnych słabości i wzmacnianiem poczucia własnej wartości. Efektem pracy z lekturą była też kolekcja pięknych kapeluszy zaprojektowana przez kreatywnych  uczniów.
•    Zorganizowaliśmy w klasie " Święto drzewa ". Uczniowie poznali rodzaje drzew, na wycieczce w parku odrysowywali ślady kory oraz zbierali kolorowe liście. W klasie zrealizowaliśmy temat związany z wartościami jakie dają nam drzewa. Obejrzeliśmy również film o tym, jak powstaje papier, a w efekcie książka. Dzieci wykonały w grupach prace plastyczne pod hasłem " Co nam dają drzewa”, oraz " Gdyby drzewa mogły mówić...". Zwróciły uwagę na konieczność dbania o przyrodę oraz ekologiczny sposób wykorzystywania zasobów środowiska naturalnego. Zgodnie ze sobą współpracowały tworząc prace, w których widać było troskę o nasze najbliższe środowisko.

Klasa 3b zrealizowała II moduł międzynarodowego projektu czytelniczego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”.

Na początek wysłuchaliśmy opowiadania "Mała chmurka w krainie śniegu". Nie mogliśmy zdecydować się na jedną zimową pozycję książkową, więc wybraliśmy dwie: "Gwiazdko, gdzie jesteś" Holly Webb oraz "Anaruk chłopiec z Grenlandii" Czesława Centkiewicza. Każda z nich miała swoje uzupełnione strony w Lekturniku.

Udekorowaliśmy klasę pracami - Zima na Grenlandii - z wykorzystaniem różnych środków plastycznych (pasty do zębów, wacików, gazy, resztek firanek). Po obejrzeniu filmów edukacyjnych związanych z ocieplaniem klimatu oraz pękającymi lodowcami podjęliśmy rozmowę na temat: w jaki sposób zapobiec tym zjawiskom?

W klasie uczniowie zrobili wystawkę wykonanych samodzielnie lapbooków. Jedne prace pokazywały zimową krainę, tradycje i zwyczaje mieszkańców Grenlandii, drugie zaś prezentowały opiekę dziewczynki – głównej bohaterki - nad kotką. Wystawa zachęcała do przeczytania książek "Anaruk chłopiec z Grenlandii" i "Gwiazdko gdzie jesteś".

Obejrzeliśmy film edukacyjny o segregacji śmieci, rozmawialiśmy na temat zagadnienia. Następnie wykonaliśmy Eko-bałwanki wykorzystując makulaturę, którą malowaliśmy białą farbą, korki po butelkach oraz słomki po napojach. Prace ozdabiały parapet klasowy.