WYCIECZKA DO KŁÓBKI

16 września 2021r. uczniowie klas drugich odwiedzili Kujawsko- Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.  Dzieci zwiedziły dwór rodu Orpiszewskich, dom wielopokoleniowej rodziny ziemiańskiej, w którym mieszkała panna Maria, narzeczona Fryderyka Chopina. Następnie obejrzały obiekty architektury wiejskiej: chałupy, młyn, karczmę, kuźnię, remizę, szkołę oraz olejarnię poznając czynności ludności wiejskiej.

Bardzo ciekawym punktem programu były warsztaty: w olejarni, gdzie dzieci czynnie pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu, wyrabianie masła w kierzance (wszyscy zgodnie stwierdzili, że było przepyszne), nauka kaligrafii w dawnej szkole. Pisanie stalówką i atramentem to czynność niełatwa, ale jakże ciekawa. Na łobuziaków czekały wymyślne tortury- klęczenie na grochu i „ośla ławka”. Lekcja w terenie okazała się atrakcyjna i pełna wrażeń.