CZYTAM Z KLASĄ

„CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI”.

Klasa IIb ze Szkoły podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim wraz
z wychowawczynią Iwoną Onopą zakończyli w grudniu 1 moduł projektu „Czytam z klasą. Fikuśne lekturki spod chmurki”.
Zgodnie z regulaminem 1 października uczniowie  przystąpili do realizacji czterech zadań.

• Na początku obejrzeliśmy wspólnie filmik oraz przygotowaliśmy z plasteliny  czytusie. Każdy ludzik znalazł swoje miejsce na szafce z kącikem czytelniczym, pod wystawką reklamującą przystąpienie klasy do ogólnopolskiego projektu.
  • Pierwszym zadaniem było podpisanie i pokolorowanie okładki lekturników, które przyklejone zostały na papierowej teczce i mają służyć jako Lapbook do wszystkich modułów.Zostały zaprezentowane różne „Baśni” H.Ch. Andersena, które dzieci wybrały i czytały samodzielnie w domu. Były to: Brzydkie kaczątko, Nowe szaty cesarza, Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Mała syrenka, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Księżniczka na ziarnku grochu.W grupach, zgodnie z przeczytaną baśnią, uczniowie wypełniali z radością i zaangażowaniem strony I modułu. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się strona związana ze stworzeniem gry na tablecie oraz tworzenie kopert z ciekawostkami, puzzlami, krzyżówkami i informacjami o autorze. Wszystkie strony i koperty w ciekawy sposób doklejano do Lapbooka.
  • Kolejnym zadaniem było zaprojektowanie zakładek do książek, które służą dzieciom do zaznaczania ostatnich przeczytanych stron w dodatkowej lekturze. Prace były wykonane kredkami i mazakami.Wielkim wydarzeniem było spotkanie z panią bibliotekarką, która opowiedziała o twórczości H.Ch. Andersena i zaprosiła do wysłuchania baśni „Krzesiwo”. Fragment baśni czytały również dzieci z klasy. Żeby nasza praca w projekcie była widoczna przygotowaliśmy wspólnie z całą klasą plakat zachęcający innych uczniów naszej szkoły do przeczytania wybranej Baśni (Brzydkie kaczątko). Plakat na początku wisiał na drzwiach naszej klasy, a teraz ozdabia gazetkę ścienną.

Dzieci zachwycone są projektem, dlatego też na zajęciach komputerowych wykonały ulubioną scenkę ze swojej baśni. Prace zostały zapisane na komputerze i wydrukowane, by pochwalić się umiejętnościami przed najbliższą rodziną.
Uczniowie z niecierpliwością czekają na realizacje drugiego modułu.