KLASY DRUGIE W KŁÓBCE

We wrześniu uczniowie klasy 2b i 2c odwiedzili Skansen w Kłóbce. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Dzieci poznały dawny sposób wyrobu oleju lnianego, własnoręcznie ubijały masło, by z apetytem je zjeść ze świeżutkim chlebem. Poznały również dawną szkołę, gdzie uczyły się kaligrafii. Pisanie piórem i atramentem nie było łatwe. Te niegrzeczne klęczały na grochu lub siedziały w oślej ławce. Były zajęcia w olejarni. Uczniowie pomagali w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu. Dowiedziały się również, jak dawniej funkcjonowała straż pożarna. Był sprawdzian umiejętności m.in. w przeciąganiu liny, skakaniu w workach, ale przede wszystkim współpraca w grupie podczas żywego łańcucha — stosowanego przy gaszeniu pożarów. Lekcje w terenie były bardzo ciekawe.