KOŁO MŁODYCH BIOLOGÓW

Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi na temat : Jak zwierzęta widzą świat?

15 października 2020 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia koła młodych biologów  „Bliżej biologii” z klas 7 – 8 wybrali się po raz pierwszy na zajęcia edukacyjne do Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Tematem zajęć było : „Jak zwierzęta widzą świat?”
Prowadzeni przez trenera edukacyjnego po terenie obiektu do wybranych zwierząt, uczniowie widzieli:
- karmienie największej wydry ariranii amazońskiej, zwanej inaczej wydrą wielką, lub wydrą olbrzymią,
- zachowania kilku gatunków ptaków drapieżnych min. puchacza zwyczajnego, orła amerykańskiego i nestor kei,
dowiedzieli się, w jaki sposób zwierzęta te wydają dźwięki i komunikują się między sobą oraz słuchali ciekawostek z ich życia.
Uczniowie mieli też możliwość wejścia w interakcję z żywym wężem lancetogłowem kalifornijskim. Poznali jego budowę, zachowania, ciekawostki z życia. Obejrzeli jego wylinki. Porównali jego ostatnią  wylinkę z wylinką pytona. Poznali bliżej narząd Jacobsona, czyli narząd wykrywający szereg różnych substancji, stanowiący zmysł powonienia w postaci rozdwojonego języka. Pokonali też swój własny strach przed wężem.
Uczestnikom zajęć została przedstawiona prezentacja z niezwykle ciekawą obudową słowną i dydaktyczną o zmysłach, z której  mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jakie kolory widzą zwierzęta ( kos, pies, kot, tygrys, słoń indyjski ), jakie zmysły są najbardziej rozwinięte u wybranych gatunków ( pawica grabówka, pawica atlas, barciak większy) i porównali widzenie wybranych zwierząt z widzeniem człowieka w dzień i w nocy.

Tekst : Gabriela Gramera kl. VIIIb
Zdjęcia i filmy : Robert Ciemcioch kl. VIIIb, Jan Kowalczyk , kl. VIId