AKTYWNIE PRZECIWKO ZMIANOM KLIMATYCZNYM

Dzieci klasy III a  - aktywnie przeciwko zmianom klimatycznym
Podczas ostatniej lekcji projektu „Klimatyczna Klasa” odwiedzili nas  zaproszeni goście: dyrektor naszej szkoły- pani Jolanta Mistrzak, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Aleksandrowie Łódzkim zajmujący się ochroną środowiska : panie Katarzyna Resler i Aleksandra Wypłosz.

Zajęcia prowadzone były w oparciu o przygotowaną  prezentację multimedialną, która była udokumentowaniem realizowanych w ramach projektu naszych wspólnych działań. Pokaz kolejnych slajdów był relacjonowany przez samych uczniów, co pozwoliło na sformułowanie wniosków, będących później postulatami do ochrony naszego środowiska, przed procesami mającymi wpływ na zmieniający się klimat. Uczniowie zaprezentowali  wytwory swojej działalności, które zwykle powstawały podczas zespołowej pracy (plakaty, projekty pojazdów ekologicznych, „jajkodromy”, produkty z recyklingu). Zaproszeni goście pochwalili wiedzę i umiejętności dzieci,  a przede wszystkim zapał do propagowania idei ekologii wśród innych. Uczniowie wręczyli gościom upominki, będące produktami z recyklingu  wraz z petycją , która trafiła później do rąk naszego Burmistrza. Sami otrzymali nagrody w postaci ekologicznych toreb od przedstawicieli Urzędu Miasta wraz z zaproszeniem do zwiedzenia budynku pasywnego, gdzie odbywają się imprezy kulturalne dla mieszkańców naszego miasta, a który to budynek powstał w większości z materiałów recyklingowych.

Wierzę w to, że projekt „Klimatyczna Klasa” pozwolił na zrozumienie trudnych procesów związanych z pogodą, klimatem, ochroną środowiska, które nas otacza i że ta wiedza na długo pozostanie w głowach moich uczniów. Była to też nauka przez zabawę, która pozwoliła na większą integrację klasy i zrozumienie, że współpraca zawsze się opłaca.                                                                                                                                                                                                                                                          Anna Badura